A 2016 végén egy csapatbajnokin történt eset rávilágít számos pontra:
Világos 40. lépése következett, és az időkontroll előtt mindössze 40 másodperce maradt. Világos meglépte a lépését, majd döntetlent ajánlott. Elfelejtette ugyanakkor lenyomni az óráját. A világossal játszó játékos mögött állt a játékos csapatkapitánya. Észrevette, hogy világos nem kezelte az órát és megérintette a játékost feltehetőleg azért, hogy az órát le kellene nyomni.
A sötéttel játszó játékos ezután megállította az órát, és reklamált a bírónál a “csalás” miatt, továbbá igényelte a nyerést.
-
A csapatkapitány viselkedése helytelen és teljességgel elfogadhatatlan. A verseny helyszínéről ki kell tiltani legalább a forduló hátralévő részére, és jelenti kell ennek megfelelően.
-
A 11.5. pont szerint (az ellenfél megzavarása) az ellenfélnek 2 percet kell adni.
-
A világossal játszó játékost ugyanakkor nem lehet büntetni a csapatkapitány viselkedése miatt. Ez ahhoz hasonló eset, mint mikor egy néző szól közbe. A nézőt ilyen esetben fegyelmezni kell (például ki kell tiltani a versenyhelyszínről), a játékos ugyanakkor nem vonható felelősségre valaki másnak a cselekedete miatt.
-
Meg kell jegyezni, hogy a versenybírónak olykor türelmet kell tanúsítania, mielőtt közbelép. A fenti esetbe például, mi történik akkor, ha a világos nem érzékeli a csapatkapitány jelzését és lejár a gondolkodási ideje. Ha a bíró azonnal közbelép és fegyelmezi a csapatkapitányt, megeshet, hogy a világos lenyomja az óráját, ami éppen a csapatkapitány szándéka volt. Ez elkerülhető, ha a bíró türelmesen vár és csak később intézkedik.
-
Továbbá, a bírónak felügyelnie kell a versenytermet és megakadályozni, hogy egy csapatkapitány közbeszóljon. Ez különösen fontos időzavarban.
-
Miután a játszmát folytatták, a döntetlenajánlat továbbra is érvényes.